top of page

תושייה בקופסה של קורנפלקס הסיפור של Airbnb

ספויילר: הפוסט הזה עוסק במלונות, קורנפלקס, התמדה ותושייה!

ידעתם שלרשת המלונות הגדולה בעולם אין פקידי קבלה, אין שירות חדרים, מסאז' לחדר, חדר אוכל מפנק ואפילו אין אף נדל"ן ברשותה למעט קצת משרדים, זו היא חברת Airbnb, חברה שמחברת בין אנשים שרוצים להשכיר את הדירה שלהם לאנשים שרוצים לשכור מגורים בעיר במחיר זול. בגלל שאלו אנשים פרטיים ולא מערכת מורכבת כמו בית מלון המחירים זולים מאוד בהשוואה למלונות בסביבה.

בקצב המהיר של השינויים שקורים אפשר לחשוב שהם תמיד היו קיימים ותמיד הכל הלך טוב, אבל החברה שקמה רק בשנת 2008 עברה לא מעט קשיים וסיפור קטן על איך הם שמרו את הראש מעל המים מבחינה כלכלית יכול, אולי, לפתוח את הראש שלכם למושגים התמדה וחשיבה יוצרת.

לא נסקור את כל ההיסטוריה אבל הם התחילו כחברה בלי השקעה חיצונית, אלא מכספת הפרטי ולאט לאט ככל שהעסק התקדם בגלל שהם השתמשו בכספים שלהם והיו להם הוצאות הם הגיעו למצב שכמעט ולא נשאר להם כסף אלא רק ערימת חובות.

הם ממש מאמינים בחזון שלהם אבל אין להם כסף לממן אותו, מה הם יעשו?

הם מרגישים שיש להם רעיון מעולה שכבר מתחיל לעבוד ויש לו פוטנציאל לשנות את העולם, אבל מאיפה משיגים כסף? דרך נפוצה היא לנסות לפנות למשקיעים אבל זה לוקח זמן, לרוב משקיעים רוצים לראות מוצר בשלב בשל ומשקיע לרוב רוצה אחוזים ולהשפיע על החברה, לא תמיד הכל ורוד עם משקיעים..

בכל זאת מה עושים? קודם כל לא מוותרים, נושמים עמוק ומחפשים פתרונות, חושב על מוצר שאפשר לייצר אותו בעלות נמוכה יחסית, אבל הוא מספיק מקורי וחדשני כדי למכור אותו במחיר יחסית גבוהה.

הזדמנות טובה לבחון את חוש היצרנות שלכם: מה אתם הייתם עושים?

מדובר בתקופת הבחירות של בהם התמודד ברק אובמה מול ג'ון מקיין ועלה רעיון במוחם של המייסדים בריאן צ'סקי וג'ו גביה, הם יכינו קופסאות קורנפלקס לאספנים של אובמה ושל מקיין, לקורנפלקס של אובמה הם קראו Obama O's ולקופסא של מקיין Cap'n McCains.

אבל מה הם בדיוק עשו? פתחו מפעל לקורנפלקס? לא...

הם עיצבו והלכו להדפיס 1,000 קופסאות קרטון עם העיצוב של אובמה ומקיין, הרכיבו אותם בעצמם עם אקדח דבק חם, מילאו בקורנפלקס שתואם למוצר שלהם ושיווק באתר ברשת במחיר של 40$ לקופסא.

כן, כן, 40$! מחיר שערורייתי לכל הדעות, אבל זה המחיר של קופסת אספנים... מסתבר.

והלך להם?

בטירוף!

תוך חודשיים הם מכרו 800 קופסאות שהכניסו להם כ-30 אלף דולר, עזרו להם להתרומם ולהתקבל לאחת מתוכניות ההאצה לסטרטאפים החזקות אם לא החזקה ביותר בארה"ב שנקראת Y Combinator.

יותר מזה, זה אחד הדברים ששכנע את אחד המשקיעים והמנטורים המובילים בתכנית (פול גראהם) לקבל אותם, הוא כל-כך התרשם מהתושייה שלהם שהוא קיבל אותם לאקסלרטור.

מהשראה לעשייה, לא מחכים למשקיע או לפיה הטובה

לכל אחד מאתנו יש חלום, הרבה פעמים אנחנו חושבים שהחלום הזה רק תלוי בכסף, רק תלוי בכך שיגיע המצב הנכון והכוכבים יתיישרו במזרח, אבל הרבה דברים אנחנו יכולים לקדם בעצמנו.

אל תחכו למשקיע או לפיה הטובה, תתחילו ליצור בעצמכם, יש לכם רעיון למוצר? לתהליך? למערך שיעור או שיה חדשנית? תתחילו לעשות אתה, לא חייבים בענק, אפשר להתחיל בקטן, נחזור לחינוך, אתם רוצים להכניס מדיטציה? תתחילו שיעור אחד בשבוע עם 5 ד' מדיטציה ונשימות.

רוצים להתחיל לעשות למידה מבוססת פרויקטים בכיתה? תתחילו בפרויקט קטן עם המשאבים שיש, רוצים שיעור מותאם אישית לכל תלמיד? תתחילו ב-3 רמות של תרגילים ושיעורים ותתקדמו משם.

רוצים להקים פרויקט עם התלמידים? חסר לכם כספים? תתחילו לחשוב איזה ערך אתם ואולי גם התלמידים שלכם, יכולים לייצר ששווה את הכסף שחסר לכם, לפעמים זה כמה מאות או אלפים בודדים, זה לא חייבים להיות 30 אלף דולר, מה אתם יכולים ליצור שייתן לכם את המענה? אולי אתם יכולים לעשות משהו אחר שייתן ערך לארגון או למקום שאתם רוצים לפעול איתו.

אז מה החלום הגדול שמחכה לכם? מה עוצר אתכם? איך אפשר לעזור?

תרגישו חופשי לפנות וליצור קשר.

ניב

קריאה מומלצת בשבילך:
bottom of page